Unge Solister fra Helgeland – tre nye solister i 2019!

Unge Solister fra Helgeland 2019

De nye av året er

Tiril Holand – cello, Andrea Moby Røreng – fløyte, og Stepan Frolov – fiolin

Vi gleder oss til de fantastiske musikkopplevelsene disse tre unge musikerne vil gi oss!

Unge Solister fra Helgeland – Historisk oversikt siden 1998

Unge Solister på Helgeland har gitt unge talenter med tilknytning til Helgeland mulighet til å være solist med et symfoniorkester. En mulighet som ikke er en selvfølge selv i større byer, og det er vi stolte av.

Her er solistene og program fra konsertene:

  1. mai 1998

Solister:

Eva Gullvåg Aasgaard – Sopran

Kristian Hovde Liland – gitar

Øyvind Mehus – fiolin

Program:

Mozart: to arier fra Cosi fan Tutte

Gounod: Arie fra Romeo og Julie

Vivaldi: Konsert for gitar og strykere

Bjørklund: Arctus

  1. april 1999

Solister:

Mona Boldermo – piano

Ulf Skjæran – direksjon

Anniken Solli – Sopran

Program:

Mozart: Klaverkonsert nr. 12 A-dur, 1. sats

Beethoven: Symfoni nr. 1, 1. sats

Bizet: Habanera

Bernstein: I feel Pretty

  1. april 2000

Solister:

Ida Kristine Hansen – fiolin

Tor Halvard Botnen – trompet

Øyvind Nygaard – fløyte

Program:

Svendsen: Romanse

Larsson Concertino for trompet og strykere

Mozart: Andante i C-dur for fløyte og orkester

Chaminade: konsert for fløyte

  1. april 2001

Solister:

Helge Hoff Hansen – piano

Gunhild Nordahl – bratsj

Ingebjørg Kibsgaard – fløyte – sykdomsfrafall

Lene Bolstad – fiolin – steppa inn på kort varsel

Program:

Mozart: Klaverkonsert nr. 23, 1. sats

Bjørklund: Cantio

Vivaldi: fiolinkonsert i G-dur

27. mars 2002

Solister:

Fredrik Mürer – piano

Sindre Olaissen – piano

Anne Grete Bakksjø – fløyte

Program:

Bach: Konsert i f-moll

Mozart: Klaverkonsert nr. 11, 1. sats

Olsen: Serenade for fløyte og strykeorkester

26. april 2003 – Dolstad kirke

27. april 2003 – Mo i Rana – Ytteren kirke

Solister:

Mette Pedersen – sang

Kjersti Nilsen – orgel

Aina Solberg – fiolin

Program:

Mozart: Una Donna a Quindici

Non so piu cosa son, cosa faccio

Voi che sapete che cosa e amor

Poulenc: Konsert for orgel og strykere

Bach: Fiolinkonsert a-moll

28.03. 2004

Solister:

Olga Kivaeva – fiolin

Nils Magnem – trompet

Siril A. Valberg – piano

Program:

Vivaldi: Sommer fra «Årstidene»

Riisager – Concertino for trompet

Haydn: Konsert i D-dur

6. mars 2005

Solister:

Nadja og Ljuba Kalmykova – fiolin

Andreas Lande – klaver

Nina Gravrok – Sopran

Program:

Bach: Dobbelkonsert

Lumbye: Konsertpolka

Bach: Klaverkonsert i f-moll

Pucchini: O mio babino caro og Quando me ´n vó

Mozart: Ach ich fühl´s

Gounod: Ah, je veux vivre

  1. april 2006

Solister:

Elisabeth Turmo – fiolin

Jøran Hatten – klarinett

Elisabeth Øyen – bratsj

Program:

Rieding: Fiolinkonsert i ungarsk stil

Weber: Klarinettkonsert

Telemann: Bratsjkonsert

18. mars 2007

Solister:

Vegard Sandbukt – trompet

Olga Kivaeva – fiolin

Ida Kristine Hansen – fiolin

Program:

Sarasate: Sigeynerweisen

Larsson: trompet concertino 3. sats

Haydn Trompetkonsert 2. sats

Lerner/Loewe ´ve grown accostumed to her face

Sibelius: Fiolinkonsert 1. sats

2. mars 2008

Solister:

Ljuba Kalmykova – fiolin

Nadja Kalmykova – fiolin

Siril A. Valberg – piano

Mathias Molund Indergaard – sang

Caroline Rognryggmo – klarinett

Program:

Paganini: 1. Fiolinkonsert

Saint Saëns: Fiolinkonsert

Grieg: a-moll konsert 1. sats

Mozart: Madama, il cataloge e´questo

Rogers and Hammerstein: The Surray with a Fridge on the Top

Weber: Concertino

  1. april 2009 Gruben kirke

  2. april 2009 Mosjøen kulturhus

Solister:

Carl Ninian Wika – fiolin

Valeria Lillebjerka – bandoneon

Kristoffer Almås – melodisk slagverk

Kristian Granmo – gitar

Program:

Wieniawski – Fiolinkonsert 2. sats

De Falla – Spansk dans

Piazzolla – Oblivion

Montironi – Sublime Phantasia

Bach: a-moll konsert spilt på Marimba

Rodrigos – Concierto de Aranjuez

  1. mars 2010 – Mosjøen kulturhus

  2. mars 2010 – Nordland teater Mo i Rana

Solister:

Emil Gaare – piano

Elen Kristina Utsi – joik

Elisabeth Turmo – fiolin

Hilde Fjæringøy – Torader

Program:

Haydn – Klaverkonsert D-dur

Gaavalohke

Tsjakovski – fiolinkonsert 1. sats

Polsdanser og Brudemarsj

  1. mars 2011 – Nordland teater – Mo i Rana

  2. mars 2011 – Mosjøen kulturhus

Solister:

Sjasmin Reitehaug – saxofon

Simon André Almås – trombone

Stine Nermo – walthorn

Siril Aufles Valberg – piano

Program:

Crepin: Saxflight

David: Trombonekonsert Ess-dur

Saint-Saëns: Morceau de concert

Rachmaninoff: klaverkonsert nr. 2, 1. sats

  1. april 2012 Gruben kirke – Mo i Rana

  2. april 2012 Mosjøen kulturhus

Solister:

Karin Hannisdal – cello

Carl Ninian Wika – fiolin

Miriam Rintelen – Sopransaxofon

Program:

Saint Saëns: Allegro Appasionato

Mozart: fiolinkonsert nr. 5, 1. sats

Sarasate: Sigeynerweisen

Villa Lobos: Fantasia for sopransaksofon og orkester

  1. april 2013 Mosjøen kulturhus

  2. april 2013 Brønnøysund Samfunnshuset

Solister:

Kristin Solli Oppegaard – trombone

Tor Alvin Wika – fiolin

Peder Elias Strandjord – tuba

Martin Tidemann Kvalø – piano

Program:

Larsson – Trombonekonsert

Bruch – Fiolinkonsert g-moll, 1. og 2. sats

Kroll – Banjo and Fiddler

Monti/ – Czardas for tuba

Grieg – Anitras dans

Kvalø – Klaverkonsert og fire Preludier

  1. mars 2014 – Brønnøysund Samfunnshus

  2. mars 2014 – Mosjøen kulturhus

Solister:

Sofie Hestvik Berge – horn

Hans Christian Wika – piano

Øyvind Berg – komposisjon/direksjon

Håkon Skog Erlandsen – saksofon

Program:

Mozart: Hornkonsert nr. 3

Beethoven: Klaverkonsert nr. 1

Berg: Sinfonietta nr. 1 for kammerorkester

Parker: Bird with Strings

07. mars 2015 – Gruben kirke Mo i Rana

08. mars 2015 – Mosjøen kulturhus

Solister:

Tiril Holand 15 år – cello

Michael Grolid 17 år – bratsj

Tanja Kvitnes 24 år – fløyte

Program:

Arnold Bax – Fantasy for bratsj og orkester

Mozarts Fløytekonsert i G-dur

Elgar konsert for cello og orkester

05. mars 2016 – Mosjøen kulturhus
06. mars 2016 – Kulturbadet, Sandnessjøen

Solister:

Andrea Moby Røreng – fløyte

Ninian Wika – fiolin

Dagfinn Theodor Ingebrigtsen Holte – marimba

Program:

Gorge Bizet/Francis Borne – Carmenfantasi

Jean Sibelius – Fiolinkonsert

Ney Rosauro – Marimbakonsert